Zniekształcenia stopy mogą być wrodzone, co oznacza, że wykształcają się jeszcze u płodu, lub nabyte, które, a więc wskutek urazów. Przykładem może być złamanie stopy, które skutkuje jej unieruchomieniem w gipsie. Częstym problemem jest płaskostopie, będące naturalnym zjawiskiem w początkowych latach dziecka. Jednakże wraz z ukończeniem przez nie 5 lat, stopa powinna się ukształtować się w prawidłowy sposób. Jeśli to nie nastąpi potrzebne będą środki korygujące, które wspomogą ten proces. Są to między innymi ćwiczenia korekcyjne, masaże, zajęcia na basenie, a także stosowanie butów oraz wkładek ortopedycznych.
Przed wyborem odpowiedniej pary obuwia powinniśmy się skonsultować z ortopedą, który określi, jaki model będzie odpowiedni dla nas, czy dla naszego dziecka. Szczególnie w przypadku dzieci powinniśmy zadbać o ich komfort oraz o to, by czuły się one dobrze w obuwiu korekcyjnym. Warto zakupić buty w kolorowych, dziecięcych wzorach, które na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od normalnych butów. Nawet w przypadku butów ortopedycznych z obcasem Thomasa. Nie zauważymy większej różnicy, szczególnie jeśli wybierzemy kolorowy wzór.
Dziewczynki z pewnością bardziej niż chłopcy chciałyby mieć buty z kwiatuszkiem na rzepie, różowe z białymi kropeczkami albo z innymi tego rodzaju wzorami. Takie właśnie kapcie ortopedyczne dla dziewczynki znajdziemy na wielu stronach w Internecie, dzięki czemu ich zakup będzie wygodny dla nas, a zarazem satysfakcjonujący dla dziecka. Dzięki takim produktom korygowanie wady stopy nie musi wiązać się z nieprzyjemnymi dla dziecka wspomnieniami mniej atrakcyjnego wizualnie obuwia, odróżniającego się od butów innych dzieci – obuwia, które nie kryje się z byciem obuwiem korekcyjnym. Jak widać, zaradzić można temu w prosty sposób – odrobiną estetyki i pomysłu.