Większość urządzeń wykorzystywanych w przemyśle podczas pracy wytwarza drgania mechaniczne nazywane wibracjami. Są to drgania akustyczne o niskiej częstotliwości, które rozprzestrzeniają się w ośrodkach stałych. Zazwyczaj są one zjawiskiem niepożądanym, a do ich wytłumienia stosuje się wibroizolatory.
Drgania mechaniczne powstające podczas działania urządzeń, mogą negatywnie wpływać na prawidłowość wykonywanej pracy. Mogą również doprowadzić do uszkodzenia i szybszego zużywania się poszczególnych podzespołów, co prowadzi do skrócenia żywotności maszyny. Częstsze awarie powodują wzrost kosztów eksploatacji i sprzyjają pojawianiu się przestojów w procesie produkcyjnym. Wibracje stają się także źródłem uciążliwego hałasu. Przyjmuje się, że długotrwałe przebywanie człowieka w miejscu narażonym na drgania mechaniczne, może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie.
Najlepszym sposobem na zminimalizowanie negatywnego wpływu drgań jest zastosowanie wibroizolatorów. Przykłady tego rodzaju urządzeń znaleźć można m.in. na stronie https://www.demar-pp.com.pl/oferta/wibroizolacja/. Podstawowym zadaniem tego rodzaju urządzeń jest odizolowanie maszyny wytwarzającej wibracje od podłoża, do którego jest zamocowana. Można to zrobić poprzez umieszczenie pomiędzy maszyną, a podłożem elementów sprężysto-tłumiących. Do najczęściej stosowanych wibroizolatorów zaliczyć należy płyty z naturalnego korka, sprężyny spiralne oraz elementy gumowe. Rodzaj wybranych wibroizolatorów uzależniony jest głównie od charakteru pracy wykonywanej przez urządzenie.