Po zakupie działki budowlanej wymaga ona jeszcze wielu prac, zanim powstanie dom. Odpowiednie przygotowanie ziemi to nie tylko formalny obowiązek, ale również gwarancja bezpieczeństwa i łatwiejszego użytkowania domu.
Jeśli odpowiednia dokumentacja została już skompletowana można przejść do działań, pierwszym elementem, o który trzeba zadbać podczas budowy jest ogrodzenie terenu. Musi być ono wykonane przed przystąpieniem do właściwego przygotowywania działki pod budowę. Ogrodzenie nie powinno mieć wysokości powyżej 1,5 m. Funkcją tego ogrodzenia jest bezpieczeństwo. Warto też przed przystąpieniem do prac dokonać pomiaru oporu wnikania w glebę za pomocą penetrometra. Dokładne ustalenie zagęszczenia gleby pozwoli w późniejszym czasie na dobór odpowiedniej roślinności ogrodowej do gleby.
Wyrównywanie działki należy rozpocząć od zwiezienia darni oraz żyznej gleby, która pokryje teren. Ilość potrzebnej ziemi jest uzależniona od położenia działki, jeśli znajduje się na nizinie potrzebna będzie większa ilość ziemi, aby uzyskać efekt podniesienia działki. Podczas wyrównywania terenu można ustalić również nośność gruntu. Konieczne może okazać się utwardzenie terenu. Najprostszą metodą jest zwiezienie kruszywa i jego ubicie. Przy pominięciu tego etapu prace budowlane mogą okazać się niemożliwe, lub opóźnione. Do zagęszczenia próbek betonowych przy budowie używa się stolika wibracyjnego. Tym sposobem można osiągnąć równy teren na swojej działce.
Niwelacja terenu nie jest pracą wymagającą oddzielnych pozwoleń, jednak warto pamiętać, że wykonana w sposób nieprawidłowy może spowodować zalewanie terenów sąsiednich.