Obróbka cieplna metali – na czym polega?

Obróbka cieplna metali polega na wprowadzeniu do obrabianego materiału ciepła. Jest to operacja, która polega na rozgraniczeniu między nimi izolacji termicznej i poszczególnych elementów wyrobu mechanicznego. Poza tym, przedstawia ona odmianę termiczną, w wyniku której powstaje nowy materiał ze szczególnymi cechami, a więc zadajemy sobie pytanie: obróbka cieplna co to tak naprawdę jest? 

Metody obróbki cieplnej metali 

Jedną z najpopularniejszych metod obróbki cieplnej jest proces galwaniczny. Zalicza się do nich także: obróbkę elektrolityczną oraz elektromagnetyczną. Obecnie obróbka cieplna metali stosowana jest w szerokim zakresie: od przeróbki rur po tworzenie elementów. Obróbka cieplna to proces podgrzewania metalu w temperaturze powyżej jego zapłonu. Polega na wstrzykiwaniu do metalu ciepłego powietrza, które przenika do jego wnętrza, odparowuje i spala krystalizujące się mieszaniny elektrolitu. Ciepło uzyskane ze spalania takich mieszanin służy do podgrzewania metalu.

Obróbka cieplna może być podstawą uszlachetniania stali i stopów, ale także tworzenia struktur na powierzchniach metali. Podczas tego procesu możemy uzyskać kształtowanie strukturalne, izolacyjne i trwałe ochronne powłoki o różnych kształtach.  Może być stosowana na szeroką skalę w przemyśle narzędziowym, maszynowym oraz elektronicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × dwa =