Paliwa dostępne na rynku występują w trzech stanach skupienia – ciekłym, gazowym oraz stałym. Te pierwsze charakteryzują się dużą gęstością energetyczną, co oznacza, że w nieznacznej objętości jest wyjątkowo dużo energii. Są one stosowane zarówno do napędzania silników w pojazdach, jak i rozruchu kotłów parowych czy w mniejszym stopniu do celów grzewczych. Paliwa gazowe są używane głównie do ogrzewania pomieszczeń i wody oraz rozruchu aut, natomiast stałe – przede wszystkim do ogrzewania. Część z nich, np. olej napędowy, można kupić nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także online, co można sprawdzić na http://naftpol.net/. W niniejszym artykule zostaną przedstawione i omówione w formie skrótowej najważniejsze rodzaje paliw z każdej z wymienionych grup.
Paliwa ciekłe są pochodną przeróbki ropy naftowej albo węgla kamiennego i brunatnego (w dużo mniejszej skali). Wśród nich wyróżniamy m.in. benzynę (stosowaną zwłaszcza do rozruchu samochodów z zapłonem iskrowym i różnych maszyn przemysłowych), naftę (używaną do silników ZI, charakteryzujących się niskim stopniem sprężania), alkohole (metylowe oraz etylowe występujące jako dodatek do benzyny dla zwiększenia jej wartości oktanowej) oraz olej napędowy (do napędzania wysokoprężnych silników o samoczynnym zapłonie, czyli ZS). W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszy się szczególnie to ostatnie paliwo. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w dobrej jakości olej napędowy w Bydgoszczy kupimy go najtaniej.
Z kolei w kategorii paliw gazowych mamy do czynienia z wodorem powstającym wskutek reakcji chemicznej z tlenem, gazem ziemnym CNG składającym się w największej mierze z metanu (do silników ZI oraz ZS), a także LPG, czyli mieszaniną skroplonego propanu z butanem (konieczne jest stosowanie wytrzymałych kotłów, gdyż jest to paliwo wyjątkowo nieściśliwe). Ostatnią grupę stanowią paliwa stałe, w tym: węgiel kamienny, koks, drewno, ekogroszek i pellet. Służą one do ogrzewania pomieszczeń i wymagają zastosowania nowoczesnych pieców oraz kotłów.