Jak działa ogranicznik temperatury w sprzętach AGD?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzęt AGD, który każdy z nas posiada w swoim domu lub mieszkaniu, musi być przede wszystkim bezpieczny. W tym celu w takich urządzeniach jak czajniki elektryczne, tostery, piekarniki czy mikrofalówki, stosuje się rozmaite systemy ochronne. Jednym z podstawowych zabezpieczeń jest układ kontroli temperatury, który w razie stwierdzenia nadmiernego rozgrzania się sprzętu, odcina zasilanie. Poniżej sprawdzamy, na jakiej zasadzie on działa.

Normalne użytkowanie

Zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma systemami, które kontrolują ciepłotę. Pierwszy z nich działa w normalnych warunkach i może być ustawiany przez użytkownika. Kontrolujemy go poprzez obrócenie pokrętła, z wyszczególnioną skalą w stopniach Celsjusza, na odpowiednią pozycję. W ten sposób możemy ustalić, do jakiej temperatury rozgrzeje się piekarnik lub potrawa w mikrofalówce. Bardziej rozbudowane czajniki elektryczne również oferują taką regulację. Do odcięcia zasilania grzałek wykorzystywane są najczęściej termostaty NC. W normalnych warunkach przewodzą one prąd, a po osiągnięciu wymaganej temperatury rozwierają swoje styki, powodując zaprzestanie grzania.

Sytuacje awaryjne

By zapewnić bezpieczeństwo, każde współcześnie produkowane urządzenie AGD musi posiadać układ awaryjny. Ma on za zadanie nie dopuścić do nadmiernego wzrostu temperatury i pożaru, gdyby główny układ kontrolny zawiódł. Tu najczęściej stosuje termostaty bimetaliczne o bardzo prostej budowie, które praktycznie nie mogą zawieźć.

Przykładowe możemy zobaczyć tutaj: https://automatyka.elstat.com.pl/k1034,detektory-czujniki-temperatura-termostaty-no.html. Włączone odcinają dopływ energii elektrycznej do elementów grzejnych (przez przekaźnik lub bezpośrednio), co powoduje ich natychmiastowe schłodzenie i skuteczne zabezpiecza przed pożarem sprzętu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób czyszczony jest komin?
W jaki sposób czyszczony jest komin?
Czyszczenie komina jest ważną częścią konserwacji kominka. Komin i kominek powinny być czyszczone co najmniej raz w roku, ale częściej, […]
Rodzaje herbat na rynku. Czy herbata na bazie konopi jest zdrowa?
Rodzaje herbat na rynku. Czy herbata na bazie konopi jest zdrowa?
Obecnie na rynku jest wiele rodzajów herbat. Niektóre z nich są zdrowe, a inne nie tak bardzo. Spójrzmy na niektóre […]
Piękne włosy w kilku prostych krokach
Piękne włosy w kilku prostych krokach
Każdy z nas marzy o tym, by móc pochwalić się pięknymi, silnymi i lśniącymi włosami. Niestety, przede wszystkim ze względu […]
Ostatnie wpisy
Polecamy