Zawilgocenie murów będącym skutkiem nadmiernej ilości wody w murze jest zjawiskiem niepożądanym i może przyczyniać się do spadku izolacyjności termicznej, rozwoju grzybów i pleśni, odpadania tynków. Długotrwałe zawilgocenie jest niebezpieczne zarówno z punktu widzenia poprawnego funkcjonowania budynku, wywiera też negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.
Istnieje wiele nieinwazyjnych metod osuszania domu do których zaliczyć należy: nagrzewanie (poprzez użycie nagrzewnic i odparowanie wilgoci z muru), absorpcję (czyli poprzez stosowanie środków pochłaniających wodę i wilgoć oraz jednoczesne podgrzewanie powietrza w pomieszczeniu), kondensację (czyli osuszanie przez skroplenie zawartej w powietrzu pary wodnej) oraz stosowanie mikrofali (dzięki której nagrzewa się także głębsze warstwy muru). Nieinwazyjne metody osuszania murów są skuteczne w przypadku niewielkiego zawilgocenia. W takim przypadku wykorzystuje się metody inwazyjne.
Do inwazyjnych metod zalicza się iniekcję, która polega na utworzeniu specjalnej przegrody uszczelniającej lub hydrofobowej. W osuszoną przegrodę wprowadza się specjalne środki hydrofobowe. Iniekcja w skuteczny sposób przyczynia się do usuwania nie tylko wilgoci, ale także grzybów i pleśni. Skuteczne osuszanie murów w ten sposób oferuje https://kaiser-one.pl/osuszanie-budynkow-opole/ która wykonuje zarówno usługi iniekcji termicznej oraz iniekcji krystalicznej.
Iniekcję termiczną wykonuje się poprzez nawiercenie w zawilgoconych murach otworów a następnie wprowadzeniu w nie gorącego powietrza. Po osuszeniu murów powstałe otwory zostają wypełnione roztworem specjalnej żywicy. Iniekcję krystaliczną wykorzystuje się w przypadku zawilgocenia murów na skutek podsiąkania wód gruntowych. Jeśli osuszanie budynku okaże się niedostateczne warto skorzystać z profesjonalnych usług odgrzybiania ścian.