Jak wygląda proces galwaniczny – krok po kroku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Proces galwaniczny to zespół czynności wykonywanych w celu naniesienia powłok na różne materiały. Powłoki mogą pełnić funkcję ochronną lub wpływać na poprawę estetyki produktu. Galwanizacja obejmuje kilka etapów, takich jak obróbka wstępna, właściwa oraz końcowa.

Odpowiednie przygotowanie materiału

W procesie galwanicznym wykorzystywane jest zjawisko elektrolizy polegające na nanoszeniu warstwy metalu na inny metalowy element przewodzący prąd elektryczny. Prace wykonywane są na specjalnie przygotowanych liniach technologicznych wyposażonych w wanny galwaniczne, suszarki oraz inne urządzenia pomocnicze. Pierwszy etap procesu galwanicznego obejmuje wstępne przygotowanie materiału do obróbki i polega na jego dokładnym oczyszczeniu. Konieczne jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, nierówności i innych czynników, które mogą wpływać na trwałość powłoki. Przygotowanie obejmuje także kąpiel obrabianego materiału w roztworach kwasowych i zasadowych.

Nakładanie powłoki galwanicznej

Zasadnicza część prac polega na zanurzeniu przedmiotu, na który ma zostać naniesiona powłoka w roztworze elektrolitu zawierającego jony metalu. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna wanna. Po umieszczeniu w kąpieli elektrody i podłączeniu prądu następuje przemieszczanie się jonów metalu w kierunku galwanizowanego przedmiotu. Rezultatem tych działań jest powstanie trwałej, metalicznej powłoki. Ostatni etap prac obejmuje czyszczenie i polerowanie obrabianego przedmiotu. Niezbędna jest również utylizacja metali ciężkich powstałych w procesie galwanicznym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co warto wiedzieć zaczynając pracę na maszynie krawieckiej?
Co warto wiedzieć zaczynając pracę na maszynie krawieckiej?
Wiele osób interesuje się modą. Najczęściej staramy się czerpać inspiracje dotyczące ubioru z różnego rodzaju mediów. Niemniej jednak tego typu […]
Ostatnie wpisy
Polecamy