Konstrukcje wykonane ze stali są dzisiejszych czasach bardzo popularne i wykorzystywane w wielu branżach. Zaliczamy do nich m.in. hale produkcyjne, wiaty garażowe, magazyny, mosty czy różnego rodzaju zbiorniki. Ich podstawową zaletą jest łatwość montażu oraz ponadprzeciętna wytrzymałość. Nie oznacza to jednak, że są niezniszczalne – pod wpływem czynników zewnętrznych stal traci bowiem z czasem swoje właściwości, co skutkuje osłabieniem całej konstrukcji. Do weryfikacji stanu technicznego tych obiektów służą przede wszystkim badania nieniszczące. Mowa tutaj np. o badaniach wizualnych i ultradźwiękowych.
Konstrukcje stalowe są budowane z użyciem blach, prętów żebrowanych i gładkich, specjalnych profili oraz kształtowników. Muszą spełniać konkretne wymagania wytrzymałościowe, tak aby przebywanie w ich wnętrzu lub w pobliżu było w pełni bezpieczne. Skuteczną ocenę ich stanu technicznego zapewniają badania nieniszczące, dzięki którym istnieje możliwość wykrycia wszelkich nieciągłości, pęknięć, rozwarstwień czy porowatości w materiale, a także oszacowania ogólnej jakości wykonania. Podstawę stanowi metoda wizualna, polegająca na oglądzie obiektu za pomocą wzroku. Często jednak konieczne jest przeprowadzenie bardziej szczegółowej kontroli z użyciem następujących metod:
– penetracyjnej – stosuje się tutaj specjalne preparaty zwane penetrantami barwnymi i fluorescencyjnymi
– magnetyczno-proszkowej – z wykorzystaniem proszku magnetycznego
– ultradźwiękowej – istotną rolę odgrywa tu defektoskop emitujący impulsy elektryczne
– radiograficznej – za pomocą aparatu rentgenowskiego wysyłającego promieniowanie X albo gamma; badaniami radiograficznymi wykrywa się zarówno nieciągłości wewnętrzne, jak i powierzchniowe