Izolacja termiczna rur jest najważniejszym elementem systemu grzewczego, ponieważ chroni przed utratą ciepła. Celem izolacji termicznej jest zapobieganie wymianie ciepła między budynkiem a otoczeniem.
Składniki izolacji termicznej rur
Głównymi składnikami izolacji termicznej są:
- Pianka lub wełna mineralna – służą do izolacji rur o dużych średnicach (powyżej 100 mm) od temperatury powietrza wewnętrznego i zewnętrznego. Są łatwe w montażu, ale mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem wilgoci, dlatego należy je chronić przed bezpośrednim kontaktem z wodą.
- Pianka poliuretanowa – jest skutecznym izolatorem termicznym dla rur średniej wielkości (do 50 mm). Składa się z dwóch warstw: warstwy rdzeniowej ze styropianu, która działa w niskich temperaturach, oraz warstwy ochronnej z pianki zamkniętokomórkowej lub wełny mineralnej, która zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć.
- Taśma termoizolacyjna – stosowana jest jako dodatkowa warstwa ochronna na rurach o małej średnicy (do 40 mm). Składa się z cienkiej warstwy łączącej dwa materiały: jeden o wysokim współczynniku przenikalności (przepuszczalności) i drugi o niskim współczynniku przenikalności.
Którą otulinę wybrać?
Przy wyborze taśmy termoizolacyjnej należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
- Średnica rur;
- Grubość ścianek rury (im większa grubość ścianki, tym większa różnica temperatur pomiędzy jej powierzchnią zewnętrzną a ścianką wewnętrzną);
- Maksymalną temperaturę pracy rurociągu.
Otuliny kupisz na następującej stronie internetowej: https://otulinyrur.pl/.