Zaburzenia popędu seksualnego – przyczyny i możliwości leczenia

Zaburzenia seksualne mogą mieć różne przyczyny, jednak każdy lekarz seksuolog w Katowicach lub innym mieście wyróżnia trzy podstawowe ich grupy. Do pierwszej zaliczamy czynniki biologiczne. Mamy tu na myśli głównie choroby oraz uzależnienia. Niektóre z nich mogą trwale lub czasowo wpłynąć na popęd, np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane czy udar mózgu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Z kolei spożywanie używek może spowodować przedwczesny wytrysk lub problemy z erekcją. Kolejną grupę stanowią przyczyny psychiczne. W tej grupie pojawiają się najczęściej trudne dzieciństwo, wykorzystywanie seksualne, bieda i ubóstwo, a także lęki oraz kompleksy, które znacznie mogą rzutować na sferę seksualną. Ostatnimi czynnikami są społeczno- kulturowe, które są równie ważne, co dwa poprzednie.

Główną rolę odgrywa tutaj szeroki dostęp do pornografii, z którą kontakt – szczególnie wśród młodzieży – może spowodować tragiczne w konsekwencjach skutki i wypracowanie błędnych mechanizmów. Wpływ ma tutaj także kultura mediów i wysyłany przez nie przekaz: kult idealnego ciała, nieosiągalny wygląd czy sposób osiągania zaspokojenia. Ważne są tutaj również panujące w danej kulturze i środowisku stereotypy na temat ról płciowych.

Z wizytą u seksuologa

Pojawienie się zaburzeń seksualnych nie oznacza istnienia problemów do końca życia. Pomocna może być wizyta u specjalisty, którym jest psycholog Katowice to jedno z miast, gdzie jest wiele gabinetów, może skutecznie pomóc. Podobnie jak odwiedzenie seksuologa czy psychiatry. Pierwszym krokiem jest diagnoza dysfunkcji i znalezienie jej przyczyn. Po czym następuje podjęcie leczenia, w tym farmakologii. Kiedy podłoże ma charakter fizjologiczny konieczna może być wizyta u ginekologa lub urologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + 11 =