Współcześnie w wielu zakładach przemysłowych wykorzystuje się nowoczesne przenośniki o budowie grawitacyjnej, które są rodzajem urządzeń transportu bliskiego. Standardowy model składa się z wytrzymałej ramy stalowej, funkcjonalnych łożysk, bramki przejściowej i konkretnych elementów nośnych. Taka konstrukcja służy przede wszystkim do efektywnego przemieszczania ładunków zróżnicowanych pod względem rozmiaru (w poziomie albo przy nieznacznym nachyleniu). Najczęściej są to towary zapakowane w kartony, worki, ewentualnie skrzynki.
Najbardziej popularne są przenośniki grawitacyjne wałkowe, przeznaczone stricte do transportowania towarów o masie do 50 kg. Świetnie sprawdzają się one zarówno w magazynach i centrach dystrybucyjnych, jak i niewielkich zakładach z branży spożywczej czy farmaceutycznej. Stanowią tam zazwyczaj uzupełnienie trzech głównych stref – odbioru, pakowania, a także kompletacji. Wyróżniamy ponadto przenośniki wózkowe, suwnicowe i ślizgowe.
Niezależnie od modelu, taki sprzęt posiada szereg istotnych zalet. Kluczową jest nieskomplikowana budowa pozbawiona elektrycznego napędu, co w znacznym stopniu ogranicza ilość awarii i jednocześnie przedłuża żywotność mechanizmu. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na dużą wydajność przenośnika, dowolność miejsca załadunku oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Dodajmy, że montaż omawianego urządzenia wymaga zawsze precyzyjnego ustalenia specyfiki przemieszczanych towarów, czyli ich masy, kształtu i gabarytów. Zależy od tego średnica zastosowanych rolek i metoda wykonania całej konstrukcji.