Rodzaje win determinują sposób ich podania, a dopasowanie odpowiedniego pod względem walorów smakowych napoju do dania, przy którym zostanie ono zaserwowane odbywa się w oparciu o dwie różne szkoły. Jedna z nich wyznaje zasadę stosowania kontrastu – podane wino powinno idealnie wpasowywać się w smak potrawy, harmonizować z nią, a nie przyćmiewać. Druga tendencja odwrotnie – preferuje kontrast pomiędzy trunkiem a daniem. Bardzo bogaty wybór tych napojów alkoholowych umożliwia dopasowanie pod kątem indywidualnych upodobań i smaków.
Białe wina delikatne podaje się przed posiłkiem jako aperitif, a także do serów, białych mięs, wędlin oraz ryb. Do tych samych potraw idealnie pasuje też ich półwytrawna odmiana. Słodkie białe trunki natomiast często towarzyszą deserom owocowym, czy lodowym, ciastkom. Sprawdzają się również przy rybach. Ważna jest również temperatura podania która w przypadku białego wina powinna wynosić od 8 – 12 stopni. Serwuje się je lekko schłodzone i podczas spożycia przetrzymuje w kubełku z lodem.
Lekkie czerwone wina występują również jako aperitif oraz dodatek do smażonych ryb, serów, czerwonego mięsa. Bardziej dojrzałe odmiany doskonale sprawdzają się towarzysząc daniom o intensywnym smaku. Są to sery pleśniowe, dziczyzna, czerwone mięso. Nie umniejsza się ich roli również w przypadku podania różnego rodzaju deserów, gdzie stanowić będą idealne uzupełnienie i podkreślą ich smak.
Do najpopularniejszych na świecie należą słynne wina francuskie, dostępne na rynku w bardzo bogatych ofertach. Tradycyjne metody ich wytwarzania dają od lat niepowtarzalny efekt w postaci wysokiej klasy trunków. Cieszą się głębokim uznaniem, począwszy od znanego wytrawnego Bordeaux, poprzez słodkie Gaillac Doux, po sprawdzone marki szampanów. Nadają się one, w zależności od upodobań smakowych, jak również możliwości i preferencji finansowych na różnego rodzaju okazje. Można je nabyć na https://profilwino.pl/pl/c/Francja/75.
Również włoskie wina zasługują na spore uznanie pośród smakoszy tego rodzaju napojów. Uprawa winorośli na terenach włoskich popularna od wieków i stale usprawniana poprzez coraz bardziej nowoczesne technologie, daje rewelacyjne rezultaty. Poszczególne tendencje smakowe wywodzą się z różnych regionów Państwa i różnią się stylem głównie ze względu na rodzaje szczepów uprawiane na danym terenie. Bogactwo walorów smakowych dostępnych dziś na rynku daje bardzo szerokie możliwości degustacji i wyboru win np. na https://profilwino.pl/, zaspokajając potrzeby konsumentów.