Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, które montowane są w każdym samochodzie zostały wymyślone i zaprojektowane w 1959 roku przez Nilsa Bohlina. Wynalazek ten uznawany jest za najważniejsze odkrycie w dziedzinie bezpieczeństwa podczas jazdy, ponieważ podczas wypadku skutecznie zabezpieczają kierowcę oraz pasażerów. To z pozoru nieskomplikowane i proste w budowie urządzenie w wielu przypadkach ratuje życie oraz zdrowie.
Podstawowymi elementami pasów są zwijacz, zamek oraz sam pas. Podczas nagłego hamowania lub uderzenia zwijacz bloku pas i uniemożliwia jego dalsze rozciąganie. Ciało osoby siedzącej w fotelu zostaje do niego dociśnięte, co sprawia, że nawet podczas mocnego szarpnięcia samochodem nie wypadnie z niego. Jest to szczególnie istotne podczas dachowania samochodu, które sprawia, że auto obraca się wokół własnej osi. Niezapięty pas bezpieczeństwa może nieść ze sobą bardzo przykre skutki w postaci poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Podczas wypadku ciało kierowcy lub pasażera nie jest niczym przytrzymywane, co może skutkować wypadnięciem na zewnątrz pojazdu.
Osoba podróżująca bez zapiętych pasów zwłaszcza z tyłu stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także osób znajdujących się na przednich fotelach. Podczas uderzenia lub hamowania ciało lecące bezwładnie w przód jest o wiele cięższe niż w rzeczywistości i może wyrządzić wiele szkód. Obecnie wiele nowych samochodów wyposażonych jest w specjalne systemy dźwiękowe, które przypominają o ich zapięciu.