Katalizatory stosowane są we wszystkich współcześnie produkowanych samochodach. Czy jednak wiemy jaka jest ich rola i dlaczego każdy pojazd musi posiadać katalizator? Postanowiliśmy sprawdzić właściwości i zastosowanie tych urządzeń. Dowiemy się także kilku istotnych informacji na temat filtrów typu DPF.
Spalanie benzyny bądź ropy w silniku samochodu generuje spaliny, w których zawarte jest mnóstwo szkodliwych dla środowiska substancji. Jest to przede wszystkim tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz węglowodory. Aby zmniejszyć niekorzystne oddziaływanie na środowisko powyższych gazów, w układzie wydechowym stosuje się specjalny konwerter katalityczny, zwany potocznie katalizatorem. Jego zadaniem jest redukcja powyższych związków chemicznych do bardziej neutralnych dla otoczenia, w możliwie jak największej ilości. Wkład katalizatora rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, co umożliwia dopalenie powyższych gazów i zredukowanie ich szkodliwości.
Oprócz typowych katalizatorów, w autach z silnikami diesla, a obecnie również w pojazdach benzynowych, stosuje się filtry DPF. Mają one za zadanie wyłapywać cząsteczki sadzy i przechowywać je, do momentu uruchomienia procedury wypalania, która zamienia je w popiół. W miarę kolejnych cykli wypalania katalizator DPF zapewnia się coraz bardziej popiołem, dlatego po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów musi on zostać poddany mechanicznemu czyszczeniu poza samochodem. Wszystkie powyższe rozwiązania są dziś obecne także w autach ciężarowych, autobusach i nie tylko.