Jakie wymagania musi spełniać pomieszczenie, aby móc być nazywane clean roomem?

Clean room to specjalne pomieszczenie, w którym wiele parametrów jest ściśle kontrolowanych. Należą do nich między innymi: ilość cząsteczek i drobnoustrojów, które znajdują się w powietrzu, a także temperatura, wilgoć, różnica ciśnień czy poziom elektryczności statycznej. Znajdują one zastosowanie w przypadku procesów produkcyjnych, które wymagają określonych warunków zewnętrznych. W związku z tym stosowane są przede wszystkim w branżach: medycznej, farmaceutycznej, biotechnologicznej, elektrycznej czy laboratoryjnej. Jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie, by można je było uznać za clean room?

Budowa i zasady działania

Clean room to przestrzeń, która składa się z dwóch najważniejszych elementów. Pierwsza przestrzeń to konstrukcja budowlana, która jest szczelnie odizolowana od zagrażających czynników środowiska zewnętrznego. Drugim elementem jest jednostka klimatyzacyjna, w której znajduje się urządzenie lub system do skutecznej filtracji powietrza. Jest ona najczęściej wyposażona w sprzęt ogrzewający, chłodzący, kilkustopniową filtrację powietrza oraz parowy nawilżacz.

Aby filtracja działała poprawnie, konieczne jest zamontowanie filtrów HEPA. Powietrze wprowadzane jest do pomieszczeń czystych za ich pomocą, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń. Dzięki wykorzystaniu filtrów HEPA cząsteczki dostarczane z zewnątrz pozbawione są potencjalnych drobnoustrojów. Więcej o specyfice pomieszczeń typu clean room można dowiedzieć się na stronie: https://rttechnik.com/pl/clean-room/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =