Pączki to tradycyjne wyroby, które pomimo upływu lat są nadal bardzo cenione i chętnie kupowane przez klientów cukierni. Najbardziej lubiane są te wyrabiane na miejscu – mrożone często są znacznie tańsze, ale ich jakość znacznie odbiega od prawidłowych standardów. By przygotowywać je w piekarni potrzebne są smażalniki do pączków, gdzie w wysokiej temperaturze smażą się one na rozgrzanym oleju. Wcześniej jednak należy przygotować ciasto, w którego skład wchodzą tradycyjnie; mąka, woda, masło, jaja, cukier, sól oraz drożdże.
Ciasto jest wyrabiane przez około 20 minut, a następnie musi przejść fazę „leżakowania”. W jej trakcie drożdże zaczynają pracować, podobnie jak siatka glutenowa, która wiąże całość. Następnie dzieli się je na mniejsze porcje i wrzuca do smażalników. Olej do smażenia musi być naprawdę dobrze rozgrzany – wtedy efekt będzie najlepszy. Ważny jest też odpowiedni dobór mąki – im lepsza, tym nasz wyrób będzie bardziej sprężysty i smaczniejszy.
Pączki to połączenie tradycji z nowoczesnością. Najczęściej nadziewa się je wszelkiego rodzaju konfiturami. Może to być tradycyjny dżem, lub konfitura na przykład z płatków róż. Spotykane są także rodzaje z kremem budyniowym. By ulżyć nieco piekarzom, stosowane są też nowoczesne maszyny jak ubijaczki planetarne (przykład można zobaczyć na https://ibis.net.pl/sklep/ubijaczki-planetarne/), które pomagają wymieszać ciasto i uzyskać jego odpowiednią konsystencję. Tak przygotowane wyroby mogą stać się hitem piekarni, a nasze miejsce zasłynąć w okolicy właśnie ze znakomitych pączków.