Czy zabawki mogą wzmocnić umiejętność widzenia u dziecka?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Postrzeganie rzeczywistości przez dorosłego człowieka różni się od tego, w jaki sposób widzi ją noworodek. Przychodząc na świat, nie mamy jeszcze w pełni rozwiniętego wzroku, a nasze oczy są nadwrażliwe. Dopiero po jakimś czasie przyzwyczajamy się i zaczynamy dostrzegać przedmioty znajdujące się w maksymalnej odległości 20-30 cm od nas. W kolejnych tygodniach pole widzenia zwiększa się, ale nadal pozostaje ograniczone. Aby rozwijać umiejętność widzenia u małego dziecka, warto wykorzystywać w tym celu odpowiednie zabawki.

Krok po kroku ku lepszemu postrzeganiu świata

W pierwszych kilku miesiącach życia pole widzenia małego człowieka zwiększa się z około 30 cm do nawet 3 metrów. Stopniowo rozwijają się u niego takie umiejętności, jak choćby prawidłowe spostrzeganie kształtów, kolorów oraz jasności, a także wyodrębnianie poszczególnych elementów z tła. Co istotne, na każdym z początkowych etapów życia maluszka możemy skutecznie stymulować rozwój jego umiejętności widzenia, podsuwając mu różnego rodzaju zabawki. Oto przykłady najczęściej wykorzystywanych produktów tego typu, dostosowanych do kolejnych faz funkcjonowania dziecka.

Pierwsze tygodnie – na tym etapie zabawki powinny być jak najprostsze pod względem budowy i dwukolorowe. Idealnie sprawdzą się więc biało-czarne karty z rysunkami czy kontrastowe książeczki. Nie można też zapomnieć o grzechotce do wózka i innych pobudzających wzrok elementach.

Trzy miesiące – w tej fazie należy wykorzystywać różne zabawki w kolorze czerwonym i żółtym, ponieważ większość malców preferuje właśnie te dwie barwy. Szkrab zaczyna również coraz uważniej przyglądać się obrazkom z zagęszczonymi elementami, więc przydadzą się też kilkustronicowe książeczki z prostymi historyjkami – dobrym wyborem będzie wydawnictwo Wir i pozycje z jego szerokiej oferty.

Cztery miesiące i więcej – nadal trzeba podsuwać maluchowi głównie kolorowe książeczki, ale można też powoli zacząć mu kupować proste zabawki interaktywne, które pobudzają oczy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto zmieniać opony na zimę?
Dlaczego warto zmieniać opony na zimę?
Zima to świetny czas na zmianę opon. Po zmianie opon zauważysz różnicę w działaniu Twojego pojazdu. Dzieje się tak dlatego, […]
Czym są białe certyfikaty i w jakim celu się je przyznaje?
Czym są białe certyfikaty i w jakim celu się je przyznaje?
W dobie obecnego postępu technologicznego coraz większa wagę przykłada się do podnoszenia efektywności energetycznej, co oznacza zmniejszenie zużycia energii poprzez […]
Proekologiczna firma i marka – jak kształtować taki wizerunek?
Proekologiczna firma i marka – jak kształtować taki wizerunek?
Coraz więcej ludzi chce dbać o środowisko. Przekładają to również na wybór firm dostarczających im najróżniejsze produkty oraz usługi i […]
Ostatnie wpisy
Polecamy