Jeśli przedmioty, które regularnie musimy przewozić z miejsca na miejsce (np. w trakcie budowy domu czy remontu) nie mieszczą się w bagażniku auta, wówczas powinniśmy koniecznie zastanowić się nad zakupem odpowiedniej przyczepy samochodowej. Przed podjęciem decyzji odnośnie do konkretnego modelu warto jednak najpierw dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy na temat jego konstrukcji czy warunków użytkowania. Większości osób nie są bowiem potrzebne przyczepy specjalistyczne samochodowe – wystarczą lekkie wersje jedno- lub dwuosiowe.
Przed zakupem przyczepki samochodowej należy koniecznie pamiętać o tym, że kierowcy posiadający wyłącznie prawo jazdy kategorii B nie mogą prowadzić pojazdów, których masa całkowita jest większa niż 3,5 tony. Dodatkowo trzeba sprawdzić w dowodzie osobistym, ile dokładnie wynosi tzw. DMC dla naszego modelu auta, czyli jego maksymalna dopuszczalna masa wraz z przyczepą hamulcową oraz taką bez hamulca. Na rynku są dostępne zarówno lekkie modele przyczep (zazwyczaj jedno- lub dwuosiowe), jak i wersje ciężkie (wieloosiowe i specjalne, takie jak lawety).
Do zwykłego auta osobowego i okazjonalnego użytkowania w zupełności wystarczy taka o niewielkiej ładowności, bez hamulców oraz amortyzatorów. Z kolei osobom prowadzących niewielkie przedsiębiorstwo budowlane lub będącym właśnie w trakcie remontu, może się przydać bardziej zaawansowana konstrukcja – np. z kołem zapasowym oraz plandeką, które można zamówić na https://carro.com.pl/kategoria/opcje-dodatkowe/. Pamiętajmy o tym, że dopuszczalna masa całkowita w przypadku przyczepy lekkiej wynosi dokładnie 750 kg – wszystkie konstrukcje przekraczające ten limit są uznawane za modele ciężkie i muszą być koniecznie wyposażone w hamulec najazdowy.