Drukarka 3D – przemysłowa rewolucja

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trudno znaleźć inne słowo niż „rewolucja”, gdy pisze się o wykorzystaniu drukarek 3D w przemyśle. Jest ono tak szerokie, że nie sposób opisać nawet połowy.

Przemysłowe drukarki 3D, w przeciwieństwie do amatorskich urządzeń, charakteryzują się zdecydowanie większą wydajnością, szczegółowością wydruku, wielkością fizyczną i oczywiście ceną. Większość producentów ma w swojej ofercie zarówno modele przemysłowe, jak i amatorskie. Do czego służy drukarka 3D w przemyśle? Co można dzięki niej wydrukować i jakie są najważniejsze zalety druku trójwymiarowego?

Możliwości przemysłowych drukarek 3D

Na pytanie o to, co można wydrukować przy użyciu przemysłowych modeli, odpowiedź jest prosta – praktycznie wszystko. W asortymencie sklepu Botland można znaleźć szeroki wybór urządzeń umożliwiających wydruk w trójwymiarze. Dzięki intuicyjnym filtrom każdy odwiedzający może znaleźć i porównać modele, które odpowiadają jego potrzebom. Zatem do czego służy drukarka 3D w przemyśle?

1. Przemysł lotniczy od dawna czerpie korzyści z druku przestrzennego. Wybrane części silnika, akcesoria i inne elementy są drukowane na masową skalę. Warto wspomnieć, że ich waga jest nawet o kilkadziesiąt procent niższa niż standardowych elementów. Ponadto trwałość w zależności od użytej technologii może wzrosnąć kilkukrotnie.

2. Drukarka 3D przemysłowa jest również wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym. Za jej pomocą drukowane są nie tylko elementy silników i wyposażenia, ale też narzędzia i części karoserii.

3. Budownictwo to kolejna branża, która chętnie wykorzystuje druk trójwymiarowy. W sytuacji, gdy trzeba od podstaw zaprojektować i wyprodukować elementy budowlane, nie ma szybszego sposobu niż drukarki 3D. Szeroki wybór materiałów termokurczliwych sprawia, że można indywidualnie dopasować właściwości wydruku do konkretnych wymagań.

4. Wydruki 3D znajdują również zastosowanie w medycynie. W internecie można znaleźć szereg filmów i zdjęć protez, które zostały wydrukowane za pomocą tej metody. Jaka jest ich zaleta? Przede wszystkim wysoka szczegółowość i zdecydowanie niższe koszty w porównaniu do klasycznych technik. Druk 3D jest także wykorzystywany w ortodoncji.

Drukarka 3D przemysłowa wyróżnia się wysoką powtarzalnością. Jest ona niezbędna podczas tworzenia kilkuset, a nawet kilku tysięcy wydruków o identycznych wymiarach.

Dodatkowe informacje o drukarkach przemysłowych

Jedną z wielu zalet druku trójwymiarowego jest praktycznie stuprocentowe wykorzystanie materiału. Poza wydrukami próbnymi tworzywo jest zużytkowane w całości, co oznacza brak strat.

Kolejnym ważnym plusem jest tanie i szybkie prototypowanie. W sytuacji, gdy zachodzi potrzeba wyprodukowania nowego elementu, tradycyjne metody są czasochłonne i kosztowne. Zupełnie na odwrót jest w przypadku druku 3D.

Warto dodać, że wydruk przestrzenny jest „szyty na miarę”. Klient zamawiający usługę tego typu może praktycznie dowolnie dostosować wymiary i właściwości wydruków do aktualnych potrzeb.

Są takie sytuacje, w których na pierwszym miejscu stawia się czas realizacji. Tutaj również drukarka 3D przemysłowa wiedzie prym. To niezwykle wydajne urządzenie może pracować przez wiele godzin bez przerwy. Dzięki temu nawet najpilniejsze zamówienia są realizowane w terminie.

Wydruk elementów charakteryzujących się bardzo skomplikowaną geometrią nie jest żadną przeszkodą dla przemysłowych drukarek 3D. Za pośrednictwem panelu sterującego operator może skorygować nie tylko temperaturę, ale także wszystkie inne parametry, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na finalny produkt.

Z czego mogą powstawać wydruki trójwymiarowe?

Amatorskie drukarki 3D w większości przypadków wykorzystują filamenty charakteryzujące się różnymi właściwościami. Materiał termokurczliwy w postaci żyłki jest podawany do głowicy i tam osiąga odpowiednią temperaturę oraz zmienia swój stan ze stałego na półpłynny. W przypadku modeli przemysłowych do wyboru jest zdecydowanie więcej materiałów. Do wydruków można używać m.in. stali nierdzewnej, miedzi, różnego rodzaju kompozytów, a nawet włókna węglowe. Wszystko zależy od możliwości konkretnego urządzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co brać pod uwagę przy wyborze roweru?
Co brać pod uwagę przy wyborze roweru?
Szczególnie cieszącą się formą aktywności jest jazda rowerem. To świetny sposób na zachowanie dobrej kondycji oraz zgubienia dodatkowych kilogramów. Jednak […]
Jakie są niezbędne akcesoria do kampera?
Jakie są niezbędne akcesoria do kampera?
Istnieje wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie pierwszego RV. Jeśli planujesz spędzić dużo czasu w swoim RV, […]
W jaki sposób dzielony jest majątek po rozwodzie?
W jaki sposób dzielony jest majątek po rozwodzie?
W chwili zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje ex lege wspólność majątkowa, czyli wspólność ustawowa (art. 31 § 1. Kodeksu rodzinnego […]
Ostatnie wpisy
Polecamy